Отримати вищу освіту у Великій Британії – дуже престижно, а також затребувано у всьому світі.
Університети об’єднаного королівства мають масу переваг і перспектив:
- багатовікова система освіти і колосальний досвід;
- різноманіття напрямів підготовки: економіка, управління, технічні і гуманітарні спеціальності;
- впровадження ефективних сучасних методик в класичну освітню схему.
Чи варто говорити, що вища освіта у Великій Британії, – це зелена картка для працевлаштування практично у будь-яку вітчизняну або зарубіжну компанію. І це цілком резонно, адже навчання в університетах Англії робить майбутнього фахівця самостійним, зібраним і стійким до нестандартних ситуацій, а також розвиває мислення.
Вища освіта у Великій Британії – дещо з історіїї
Університети Англії відкриті для українських абітурієнтів. Найстаровинний університет Великої Британії і всього англомовного світу – Оксфордський університет. Перша згадка про нього датується 1096 роком. У 1209 році частина вчених вирішили покинути Оксфорд і переселилися в Кембрідж, де заснували Кембріджський університет. В наші дні їх вже прийнято об’єднувати в одне ціле – Оксбридж – еталон багатовікових традицій престижної освіти, на який орієнтуються студенти та викладачі у всьому світі.
До старовинних ВНЗ Великобританії (Ancient Universities) так само відносять:
- Університет Сент-Эндрюс (1410)
- Університет Глазго (1451)
- Університет Абердина (1495),
- Університет Едінбургу (1582).
У 19 столітті з’явилися нові університети Англії, мета яких полягала в розвитку прикладної освіти – так звані “Університети з червоної цегли” (Red Brick Universities). До цієї групи увійшли: Університет Бірмінгема, Університет Бристоля, Університет Ліверпуля, Університет Манчестера, Університет Лидса і Університет Шеффілда.
У 20 столітті британська система освіти набагато розширилася завдяки створенню нових ВНЗ та наданням статусу університетів існуючим політехнічним коледжам.
Перша хвиля пройшла в 1960-і роки, внаслідок чого з’явилися так звані “Університети з листового скла” (Plate Glass Universities), друга хвиля припала на 1992 рік і дала Британії декілька десятків “Нових університетів” (New Universities, Post-1992 Universities).
На сьогодні у Великій Британії налічується 118 учбових закладів, що мають статус університету. Вони систематизовані, залежно від престижності, за численними рейтингами, зокрема відомим рейтингом The Guardian University league table.
Найпрестижніші дослідницькі університети Великої Британії об’єднані в групу з 24 університетів, яка носить назву “The Russell Group Universities“.
Університети Великої Британії
Детальна інформація у розділі за посиланням: Список вищих навчальних закладів Великої Британії.
Система освіти у Великій Британії
Система освіти у Великій Британії поділяється на програми, що ведуть до отримання ступеня бакалавра і програми поствищої освіти – магістратуру і докторантуру.
Бакалаврат
Студенти з України, що бажають вступити на перший курс програми бакалавра в британському ВНЗ зобов’язані закінчити мінімум один рік навчання в університеті в Україні. На момент зарахування вік абітурієнта має бути 18 років.
Навчання на бакалавраті триває три роки. Проте, якщо програма включає стажування, то загальна тривалість складе чотири роки.
Магістрат
Магістерські програми відносяться до другого ступеня вищої освіти.
Вікового критерію немає, проте деякі університети хочуть бачити серед своїх студентів тих, кому вже виповнився 21 рік.
Наявність першої вищої освіти є обов’язковою вимогою для зарахування. Стандартна тривалість магістерських програм складає один академічний рік.
Докторантура
Докторантура – найвища вчена ступінь, яку присуджують британські університети.
Студент затверджує тему дослідницької роботи безпосередньо з тим науковим керівником, який веде дослідження в цій галузі. Отримання ступеня доктора наук займає три-чотири роки.
Програми підготовки
Підготовка до бакалаврату
Тривалість навчання як на бакалаврській програмі, так і на магістраті збільшується, якщо студент не готовий до прямого вступу.
Причин може бути декілька, але, як правило, у випадку з бакалавратом – це невідповідність систем середньої освіти в Україні та у Великій Британії (тривалість середньої освіти в Україні складає 11 років, у Британії – 13 років).
У зв’язку з цим виникає проблема невідповідності академічної кваліфікації і мінімального віку. Тому для прямого зарахування на перший рік британського бакалавриата потрібно закінчення мінімум одного курсу університету в Україні.
Але є альтернативне рішення – пройти підготовчу програму Foundation / Diploma безпосередньо у вибраному британському університеті або в міжнародному підготовчому центрі з подальшим зарахуванням на бакалаврат.
Стандартна тривалість подібних програм складає 2 або 3 триместри (7-9 місяців).
Підготовка до магістратури
Причини, за яких потрібно проходження підготовчої програми Pre-Master’s / Graduate Diploma перед зарахуванням на магістрат дещо інші.
Передусім, ця програма потрібна студентам, чий рівень знання англійської мови не відповідає вступному мінімуму. Так само не обійтися без підготовчого курсу, якщо студент планує змінити спеціальність або ж академічна успішність на бакалавраті була невисокою.
У цих випадках підготовчий курс до магістратури допоможе виправити ситуацію і отримати зарахування на програму магістра у британському університеті.
Pre-Master’s триває від одного триместра (трьох місяців) до одного академічного року і може проходити як при університеті, так і при міжнародному коледжі.
Мовна підготовка (Pre-sessional)
Щоб отримати вищу освіту у Великій Британії, треба добре знати англійську мову. В деяких випадках, коли до мінімальних вимог не вистачає зовсім небагато балів (наприклад, 0,5 балу з англійської мови) досить закінчити короткострокову програму Pre-sessional English.
Терміни подання документів
Прийом документів на підготовчі програми до бакалаврату і магістрату відкритий практично впродовж усього року. Пряме зарахування на магістерські програми відкривається в жовтні місяці за рік до початку програми і закінчується, як правило, коли усі місця набрані. В деяких випадках встановлені точні терміни подання документів, які вказані на сторінці програм на офіційних сайтах університетів.
Особливі правила подання документів існують при прямому зарахуванні на програми бакалавра. Процедура вступу однакова для британських і українських студентів і здійснюється через єдину систему UCAS.
Крайній термін подання документів в Оксфордський і Кембріджський університети – 15 жовтня, у все